השתמטות מהצבא

במדינת ישראל חוק שירות הביטחון מחייב כל אזרח / תושב קבע מגיל שמונה עשרה ומעלה להתגייס לצה"ל.

ישנם מקרים מסוימים בהם ניתן לקבל פטור משירות צבאי –  ביניהם פטור של נשים נשואות בשירות סדיר ופטור מטעמים דתיים – של בחורות דתיות המצהירות על כך ובחורי ישיבה המצהירים כי "תורתם אומנותם". כמו כן ניתן לדחות את השירות הצבאי במסגרת מסלולים מסויימים.

התייצבות לפני שירות

עוד לפני הגיוס, המועמד לשירות מקבל "צו ראשון" – צו שנשלח אליו הביתה. הצו הראשון מציין מתי על המועמד להתייצב בלשכת הגיוס לשם בדיקה ומיון טרם הגיוס עצמו.

החוק מחייב גם אדם שמסיבה מסוימת לא קיבל צו אישי לגיוס להתייצב בלשכת הגיוס לקראת השירות. "צו פוקד כללי" הוא צו שמתפרסם מידי פעם, ואדם שתאריך הולדתו בין התאריכים הכלולים בו מחויב לבוא לרישום ולבדיקות לקראת השירות הצבאי.

העונש על אי התייצבות לשירות צבאי

כל אזרח או תושב שמשתמט משירות צבאי ואינו מתייצב ומגיע אל לשכת הגיוס במקום ובתאריך שבו זומן צריך לדעת כי היעדרות מהשרות הצבאי תסתיים. על המשתמט להתייצב מרצון או שייעצר על ידי משטרת ישראל או המשטרה הצבאית. נפקדות משירות צבאי הינה עבירה על חוק השיפוט הצבאי, והעובר על החוק יישפט בבית דין צבאי או משמעתי, על פי הנסיבות. במקרה כזה אפשר להיעזר בעורך דין צבאי.

העונש הצפוי למי שאינו מתייצב לשירות הצבאי תלוי בבית הדין שבו נשפטים. העונש שיכול להינתן למי שנשפט על ידי קצינים בצבא בבית דין משמעתי, הוא כלא צבאי (מחבוש) על תנאי ובפועל. יכול להינתן גם עונש ופסק דין קל הרבה יותר כגון נזיפה או התראה.

 

בבית דין צבאי הנאשם זכאי לייצוג ע"י עורך דין צבאי. העונש הניתן למשתמט הנשפט ע"י שופט והורשע, יכלול פעמים רבות מאסר בפועל. המאסר יכול להיות עד שלוש שנים לפי מה שבית הדין גוזר. על ייחוס עבירה של "עריקה" שהיא עבירה חמורה בהרבה – בית הדין רשאי לגזור עד חמש עשרה שנים של מאסר בפועל. בעזרת עורך דין צבאי טוב ניתן לצמצם את גזר הדין. ניתן לערער על פסק הדין בפני בית הדין הצבאי לערעורים וגם בנושא זה עורך דין צבאי יכול להיות לעזר.

אמן חושים

אם אתם עומדים לחגוג בר מצווה – כדאי לכם להזמין אמן חושים לבר מצווה. הוא יצחיק את האורחים, ויבדר אותם ויתן לכולם הרגשה נפלאה! הזמינו אמן חושים עוד היום!

עורך הדין הצבאי

ישנם תחומים רבים בהם עורך דין צבאי עוסק, כמו עבירות של סמים בצבא. עורך דין צבאי יכול גם לעסוק בפרשיות הונאה ופרשיות שוחד בצבא. כמו בכל משפט, גם במשפט צבאי ייצוג של עורך דין צבאי טוב. הוא חשוב מאד.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין צבאי בנושאים אלו של השתמטות, מכיוון שאדם שהורשע בהיעדרות לא חוקית משירות צבאי נוסף על העונש, יתווסף לו רישום פלילי. עורך דין צבאי יכול לעזור במקרים רבים בהמרה של העבירה שמיוחסת לנאשם לעבירה פחות כבדה, שאינה מחייבת רישום פלילי, ולכן התייעצות עם עורך דין צבאי יכולה למנוע בעיות מיותרות.